Trwa termomodernizacja siedziby ZUK

Zakład Usług Komunalnych już niebawem zmieni swoje oblicze. Właśnie ruszyła termomodernizacja siedziby spółki. Będzie tu nie tylko estetycznie, ale przede wszystkim oszczędnie.

 

Warto przypomnieć, że termomodernizacja Zakładu Usług Komunalnych w Piekoszowie jest częścią gigantycznej inwestycji, która dzięki unijnemu dofinansowaniu jest realizowana na terenie gminy Piekoszów. Zadanie zostało podzielone na dwa etapy. W pierwszym z nich kompleksową termomodernizację przejdzie nie tylko Zakład Usług Komunalnych, ale również Urząd Gminy w Piekoszowie i Szkoła w Łosieniu. Koszt wszystkich inwestycji oszacowano na kwotę 2 milionów 334 tysięcy złotych, z czego władze gminy Piekoszów pozyskały aż 1 milion 851 tysięcy złotych dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Prace dociepleniowe ZUK idą pełną parą

            Zadanie zostało podzielone na dwa etapy. W pierwszym z nich kompleksową termomodernizację przejdzie Zakład Usług Komunalnych. W ramach inwestycji zostanie wykonana termomodernizacja elewacji budynku oraz oświetlenia na energooszczędne. Przebudowane będą także systemy grzewcze wraz z wymianą i podłączeniem do źródła ciepła zasilanego biomasą. Przebudowany będzie również system wentylacji wraz z dociepleniem dachów oraz wyposażeniem w instalację solarną i mikrokogeneracyjną zgodnie z wynikami audytu energetycznego. – Szacujemy, że po wykonaniu termomodernizacji, nasz budynek będzie zużywał do 60 procent mniej energii cieplnej oraz elektrycznej. Będzie to spora oszczędność – przyznaje Zbigniew Krakowiak, prezes Zakładu Usług Komunalnych w Piekoszowie, który osobiście dogląda prowadzanej właśnie inwestycji. – Prace idą zgodnie z zaplanowanym przez wykonawcę harmonogramem. Mają się one zakończyć z początkiem wakacji – zapowiada prezes spółki.

Budynek przestanie straszyć wyglądem

           Celem prac termomodernizacyjnych jest zmniejszenie strat ciepła, a co za tym idzie poprawa efektywności energetycznej. – W przypadku Zakładu Usług Komunalnych to także poprawa wyglądu zewnętrznego budynku. Do tej pory jego wygląd wręcz urągał instytucji, jaka ma tu swoją siedzibę. Dzięki pozyskanym środkom unijnym będzie tu nie tylko dużo bardziej estetycznie. Prowadzone prace przyczynią się do zmniejszenia kosztów eksploatacji budynku, a co najważniejsze, do redukcji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych do powietrza – podkreśla wójt, Zbigniew Piątek.

Agnieszka Olech

 

.